Logo
(PO-ČT 9:00-19:00, PÁ 9:00-11:00)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
Proč si pořídit protiroztočové lůžkoviny?
30.07.2022 Články, rady
Proč si pořídit protiroztočové lůžkoviny?
Protože použitý materiál lůžkovin nanoSPACE je nejen prodyšný, příjemný na dotek a měkoučký, ale především obsahuje Nanotkaninu, která zabraňuje shrom... číst celé
Zobrazit všechny články
23.03.2014
Články, rady

Bruxismus, bruxománie

Poznámka: ochranné dlahy již nemáme v naší nabídce

Bruxismus

Bruxismus je lékařský termín pro skřípání zuby, který postihuje všechny věkové kategorie.

bruxismus, bruxománie

Jedná se o silné nekontrolovatelné tření zuby o sebe, které probíhá ve spánku nezávisle na vůli člověka.

Příčina bruxismu dosud nebyla zcela objasněna. Většina osob o svém bruxismu ani neví a jsou upozorněni až svými spolunocležníky.

U dětí bývá noční skřípání zubů celkem běžným jevem, který časem odezní bez jakékoliv terapie a následků do budoucna. V dospělosti je však za hlavní příčinu považován stres, nervové vypětí, úzkost a potlačování emocí.

Silným nekontrolovatelným třením zubů o sebe dochází časem k vážnému poškozování zubů. Zuby jsou silně obroušené (abradované), přední zuby jsou opticky kratší a pomyslně seříznuté do jedné roviny.

Z důvodu ztráty skloviny a obnažení dentinu (zuboviny) dochází k citlivosti zubů. Citlivost se projevuje na různé podněty, jako jsou sladkosti, kyselost, chlad, teplo a někdy i pouhé dotyky.

Kromě citlivosti zubů a únavě obličejových svalů však postupně dochází k bolestem čelistního kloubu (temporomandibulárního kloubu), bolestem hlavy, krční páteře a zad a velmi často až k nespavosti.

Stav obroušení zubů je nevratný a je nutné ho řešit pomocí výplní a korunek u stomatologa. Pokud však bruxismus přetrvává, dochází ke zničení zhotovených výplní a stav se nelepší. Je proto nutné odstranit především příčinu skřípání zubů.

Léčba bruxismu

Léčba bruxismu je většinou konzervativní.

Aby nedocházelo k dalšímu obrušování zubů a zhoršování stavu, používají se ochranné nákusné dlahy, které se nasazují na noc.

Chránič zubů působí jako ochranná bariéra mezi zuby, a tím dochází k uvolnění napětí žvýkacích svalů. Tyto dlahy se dají vyrobit stomatologickou laboratoří, nebo je možné si je zakoupit a individuálně upravit dle potřeby.

Do doby, než dojde k odstranění hlavní příčiny skřípotu zubů, je doporučováno pravidelné používání dlahy během spánku.

Kromě používání chrániče zubů je vhodné zapojit do léčby speciální cviky žvýkacích svalů, které určí lékař v kloubní poradně pro nemoci čelistních kloubů zároveň s poučením, jakým způsobem je cíleně provádět.

Někdy je nutné využít medikamentózní léčbu, při které se podávají léky na uvolnění svalstva.

Léčba bruxismu spočívá především v odstranění příčiny, proto je nutné se zbavit nervového vypětí a úzkosti.

Doporučuje se proto relaxace, ale pokud nejsme schopni sami své psychické problémy vyřešit, je vhodné se svěřit do péče psychologů, nebo lékařů psychiatrie.

Bruxománie

Podobným jevem jako je noční bruxismus je bruxománie.

Na rozdíl od bruxismu jde však o stav, kdy dochází k silnému zatínání a skřípání zubů během dne v bdělém stavu.

Příčiny a následky jsou obdobné - stres, nervové vypětí, vztek, strach, rychlá jízda, dopravní situace a následně pak tytéž následky jako u bruxismu.

I zde je nutno odstranit především příčinu a odnaučit se zlozvyku.

Do doby, než dojde k odstranění příčiny a odnaučení se zuby zatínat, nebo s nimi skřípat, je doporučeno používat dlahu na ochranu zubů, která zabraňuje jejich zatínání během dne a brání tak vzniku škodlivých mikrotraumat.

Chránič propoužití během dne bývá vyroben z tenčího materiálu, než z kterého je vyrobena noční dlaha, neboť tento stav lze ovlivnit vůlí člověka, a je proto snadno kontrolovatelný. Nelze jej však použít pro noční skřípání, kdy dochází k silnému tření zubů a tento skřípot nelze ovlivnit vůlí. Došlo by tak ke zničení dlahy.

Ochranná denní dlaha bývá uzpůsobena tak, aby její použití bylo pohodlné a diskrétní, a zároveň umožňovala mluvit.

K bruxománii dochází také velmi často u sportovců, a proto jim je doporučováno používat při sportu speciální nákusné dlahy určené pro sport.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli