V úterý 26.9. naše provozovna pro výdej zboží otevřena od 15:00 do 19:00 h. Dopoledne zavřeno.
Děkujeme vám za pochopení

Blog
Proč si pořídit protiroztočové lůžkoviny?
30.07.2022 Články, rady
Proč si pořídit protiroztočové lůžkoviny?
Protože použitý materiál lůžkovin nanoSPACE je nejen prodyšný, příjemný na dotek a měkoučký, ale především obsahuje Nanotkaninu, která zabraňuje shrom... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY, VÝROBCI
  3. Články, rady
  4. Odsávačky mateřského mléka
11.06.2017
Články, rady

Odsávačky mateřského mléka

 

Kojení je přirozený a ideální způsob výživy novorozenců, který nelze nahradit žádnou umělou výživou a je proto velice žádoucí upřednostňovat kojení před výrobky této náhradní výživy.

Odsáváním mateřského mléka dochází ke stimulaci a podpoře jeho tvorby, naopak městnáním neodsátého mléka v prsu dochází k poklesu jeho tvorby.

Mateřské mléko je možné ručně odstříkávat, ale zde je potřeba dobře zvládnout techniku odstříkávání, aby nedocházelo k traumatizaci tkáně prsu a bradavky. 

Odsávačky mateřského mléka pomáhají kojícím ženám k pohodlnému, jednoduchému odsátí mléka a pomáhají nastartovat laktaciprodloužit její dobu.

Kromě stimulace k tvorbě mléka jsou skvělými pomocníky tam, kde kojící matka má vpáčené či bolestivé rozpraskané bradavky.

Další výhodou je možnost uchovat odsáté mléko v lednici nebo mrazáku pro případ, kdy matka musí kojence na nějaký čas opustit a nemá možnost jeho kojení.

Odsáté mléko je také velkým přínosem u kojenců, kteří jsou předčasně narození, nebo nemají vzhledem ke zdravotním obtížím možnost přirozeného přisátí k prsu matky, například u rozštěpových vad.

Odsávačku by měla z hygienických důvodů používat pouze jedna žena, a proto není vhodné používat odsávačku vypůjčenou, nebo již v minulosti používanou jinou ženou z důvodu možného přenosu infekčních onemocnění na dítě.

 

Jakou odsávačku mateřského mléka vybrat?

  • Odsávačku lze zakoupit mechanickou, nebo elektrickou.

  • Dále se odsávačky dělí na jednofázové a dvoufázové.

Největší komfort přináší dvoufázová odsávačka mateřského mléka, kdy druhé fázi hloubkového účinného sání předchází první stimulační fáze k uvolnění mléka. Tyto odsávačky nejlépe napodobují sání dítěte, jsou tak značně šetrné a lze je použít při nedostatečné tvorbě mateřského mléka.

Jednofázová odsávačka mléka postrádá funkci stimulace pro spuštění tvorby mléka a umožňuje pouze přímé sání mléka do hloubky. Nedoporučuje se tedy pro samotné spuštění mléka při jeho nedostatku a je určena pro maminky, které mají tvorbu mléka již spuštěnou a dostatečnou.

 

Mechanická odsávačka  je založena na manuálním odsávání, kdy je možné použít jednoduchou balónkovou odsávačku, nebo odsávačku s příslušenstvím, která umožňuje odsátí mléka přímo do láhve nebo nádobky na skladování mateřského mléka.

Mechanické odsávačky mateřského mléka

Elektrické odsávačky  mateřského mléka pracují na základě napájení síťovým adaptérem bez nutnosti manipulace během procesu odsávání a zajišťují tak komfort pro kojící maminky. Mléko se odsává přímo do kojeneckých lahví nebo nádobek určených na uchovávání mléka.

Elektrická odsávačka mateřského mléka

Odsávačky bývají vybaveny pružným silikonovým nástavcem, který se snadno přizpůsobí prsu.

Jednotlivé součásti odsávačky lze vyvářet, nebo sterilizovat dle návodu určité odsávačky.

Jak se odsávačka používá?

Odsávačky mateřského mléka se od sebe jednotlivě liší, a proto je nutné postupovat vždy dle přiloženého návodu od výrobce.

Všeobecně však mléko odsávejte za naprosté pohody a uvolnění.

Před odsáváním si umyjte prsy a ruce.

Uvolnění a teplo přispívá k vylučování mateřského mléka, můžete proto zkusit používat odsávačku po sprše, nebo přiložit na prsa teplý ručník.

Je také dokázáno, že snadnějšímu vysátí mléka napomáhá pohled na dítě, byť by to měla být pouze fotografie.

Mléko odsávejte technikou dle návodu, v mírném předklonu, po správném přiložení prsního kloboučku se silikonovou přísavkou.

Jak se mateřské mléko uchovává?

Odsáté mléko je možné použít k okamžité spotřebě, nebo uchovat na pozdější čas  v uzavřené sterilní nádobce v chladničce nebo mrazničce.

Pokud mléko uskladníte, je vhodné označit nádoby datem a časem uložení, aby nedošlo ke krmení kojence již nepoživatelným mlékem.

Při skladování mateřského mléka dodržujte striktně lhůty pro uchovávání.

Trvanlivost čerstvě odsátého mléka je při pokojové teplotě maximálně 6 hodin, při skladování v ledničce při teplotě 3 – 5°C maximálně 24 hodin a v mrazničce při teplotě – 16°C se doba použitelnosti prodlužuje na 3 měsíce.

Mléko, které bylo uskladněno v mrazničce, nikdy znovu nezmrazujte. Spotřebujte jej okamžitě po rozmrazení, nebo ho uskladněte v chladničce maximálně však 10 hodin.

Pokud máte pochybnosti ohledně uskladňování mateřského mléka, poraďte se s pediatrem nebo laktačním specialistou, kteří poskytnou více informací o přesném způsobu jeho uchování.

 

Odsávačky mateřského mléka

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli